QUEEN - Rock Müziğin Efsane Müzik Topluluğu

 

 

Queen dünyanın en görkemli rock müzik topluluğudur...
Queen müzik dünyasında itibarını her geçen dönem katlayan bir efsanedir...
Queen rock'ın kilometretaşıdır...
Daha birçok şey söylenebilir aslında...

Queen'in dikkat çeken en önemli özellikleri, her parçasının diğerinden farklı, epiksel sözlere sahip ve her şarkıda kendi tarzlarını yarattığıdır. Tüm zamanların en iyi rock grubu sayılan bu eşsiz grubu dinlerken şarkıyı hissedersiniz, yaşarsınız ve en önemlisi de her dinleyişiniz de şarkıların yeni ve farklı boyutlarını keşfedersiniz. Başka hiçbir toplulukta tadamayacağınız duyguları yaşarsınız.
Queen müzik çeşitliliği ve muhteşem yanında az kalan efsanevi solisti Freddie Mercury ile öne çıkan gerçek bir rock grubu...

QUEEN 70LER

 

Queen'in müziğini anlamak için müziği gerçekten özümsemek gerekiyor.
Neredeyse tüm müzik tarzlarını denemekten daha öte bunları inanılmaz derecede güzel bir biçimde kaynaştırmış ama köklerinden geldiği rock müziği unutmamış bir grup Queen.
Aslında Queen in kurulduğu yıllarda yani 70'lerde hemen hemen tüm grupların progresive rock ve türevlerini yaptığını düşünürsek değeri daha iyi anlaşılır.Rock müzik bir kısır döngü içindeyken yaptıkları senfonik rock onların farklı bir grup olduklarının kanıtıydı.Şarkılarında işledikleri opera-rock kombinasyonu kimsenin cesaret edemeyeceği bir müzik tarzıydı.
Öyle ki ilk defa Led Zeppelin ve benzeri toplulukların haricinde alternatif bir müzik anlayışı sundu Queen müzik dünyasına.Bu müzikle de zirveye çıkılabilir mesajı veren Queen bir dev olmanın temellerini de attı.

 

İlk albümleri QUEEN aldığım ilk albüm olması dolayısıyla benim çok huzur bulduğum ve sevdiğim bir albüm.Ancak bu albüm fazla ses getirmedi.Yine de gelecek müziğe Queen ve dinleyenler açısından bir referans olabilecek bir albüm.
Ancak çıkardıkları 2. albüm olan ''A NIGHT AT THE OPERA'' müzik tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem albümlerinden biri.Bu albümde 56 farklı gitar tonu kaydi yapılması onun erişilmezliğini gösteriyor.

 

Bu albümdeki BOHEMIAN RHAPSODY ise tüm zamanların tartışmasız en muhteşem parçası.5:55 dakikalık harika bir parça olan bu başyapıt piyano ile başlayıp,ortada opera ile devam ediyor ve heavy metal ile son buluyor.İçindeki müzik çeşitliliğinin Queen in kalitesini kanıtladığı parça DÜNYA MÜZİK TARİHİNİN İLK VİDEO KLİBİdir ayrıca.Ortadaki opera bölümü Freddie Mercury ve grup elemanlarının bütünlüğünü sağlayacak derecede mükemmel hazırlanmış.Kanonlar harika.Hala böyle bir yapıt çıkmadı üstüne...

 

Arkadan gelen albüm olan ''A DAY AT THE RACES'' de Brian May in albümün açılış ve kapanışında üstüste kaydetmiş olduğu gitar tonlarıyla yakaladığı zekice tınılar ve aynı şekilde ''somebody to love'' şarkısında Freddie Mercury nin üstüste kaydettiği 100 vokal grubun sound olarak diğer grupların yaptığı sıradan soundlara oranla farklı ve güçlü olmalarını sağladı.

 

''NEWS OF THE WORLD'' albümündeki 2 parça ''WE WILL ROCK YOU''(sizi sarsacağız) ve ''WE ARE THE CHAMPİONS''(biz şampiyonuz) bugün bile stadyumlarda söylenen dünyanın 3/4 ünün bildiği marş haline gelmiş başyapıtlar.Bu şarkıların yapılma nedenlerinden biri basının ayrılıyorlar dedikodularına bir cevaptır. Punk, salsa, blues, hard rock türlerini de barındıran bu albüm diğer Queen albümleri gibi muazzam bir albümdür.

 

QUEEN 80'LER

70 lerdeki birçok grubun aksine 80 lere fırtına gibi girdi Queen THE GAME albümüyle.
30 Haziran 1980’de çıkan 8. albüm olan The Game aynı zamanda grubun synthesizer
kullandığı ilk albümdür. Birçok hit çıkaran albümün en başarılı şarkıları Crazy Little Thing Called Love, Save Me ve bir John Deacon yapımı olan Another One Bites The Dust’tır. Albüm Kanada, İngiltere ve Amerika’da 1 numaraya kadar yükselmiştir. Şarkı 1980 yılının en iyi 45’liği seçildi. Billboard tarafından da “EN İYİ PARÇA'' aynı zamanda EN FAZLA SATAN queen plağı olma özelliğini taşımaktadır.


Grubun ilk best of albümü çıkmıştır. Katı toplumsal-kültürel kuralların hüküm sürdüğü İran’da bile grubun popülaritesi yaygınlaşmış ve devlet grubun Greatest Hits 1 albümünün satışını serbest bırakmak durumunda kalmıştır. Yani Queen, ALBÜMLERİ İRAN'DA BİLE SERBEST BIRAKILAN İLK ROCK GRUBU dur

Aynı yıl FLASH GORDON’ın da soundtrackini hazırlamışlardır. Bilimkurgu etkileşimleri içermesi münasebetiyle en fazla synthesizer kullanılmış Queen albümüdür. Avusturya’da 1, Almanya’da 2, İngiltere’de de 10. sıraya kadar yükselmiştir. 1980’in sonuna kadar toplamda 45 milyon kopya satmıştır.Queen yine bu albümüyle BİR FİLME SOUNDTRACT YAPAN İLK ROCK GRUBUdur.Film daha çok müzikleriyle konuşulmuş olup Queen'in farkını ortaya koyar.

25 Mayıs 1982’de çıkan 10. albüm, Temmuz 1981’de kayıtlarına başlanan HOT SPACE olmuştur. Diski-dans etkileşimli ilk Queen albümüdür. Tamamen Queen tarzının dışında çalışılmış bir albüm olması nedeniyle gerek otoritelerce, gerek grubun hayranlarınca pek beğenilmeyen bir albüm olmuştur. Fakat objektif olarak bakmamız gerekirse kötü bir Queen albümü olmakla birlikte, iyi bir disko albümüdür. Albümde Arif Mardin desteği görülür. David Bowie düeti olan Under Pressure bu albümde yer almaktadır. Albüm her ne kadar başarısız nitelendirilse de Avusturya’da 1, İngiltere’de 4 numaraya kadar yükselebilmiş ve 250.000 satış rakamıyla altın plak’a layık görülmüştür. Aynı yıl Freddie, Michael Jackson ile kayıtlara başladı. “İNGİLTERE'NİN EN PAHALI MÜZİK GRUBU” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiler.

1984 yılına gelindiğinde pop/rock ağırlıklı THE WORKS albümünü çıkardılar. Albüm I Want To Break Free ile iyi bir çıkış yaptı. Radio Ga Ga listelerde 1 numara oldu. 1984 aslında Queen için pek de iyi bir yıl sayılmazdı. Thank God It’s Christmas’ı çıkardılar. Çünkü gerek solo projeler gerek haklarında çıkan spekülasyonlar grubun bir duraklama dönemine girmesine neden oldu. Güney Afrika’da konser vermeleri nedeniyle basın tarafından ırkçılıkla suçlandılar. Ve bu konuda basını gaza getiren kişi Mick Jagger oldu. grup içi anlaşmazlıklar sonucunda Queen dağılma raddesine geldi fakat bunun o kadar da kolay olmayacağının grup elemanları da farkındaydı ve grup ara vermeye karar verdi. Bu dönemde de solo projeler üzerinde yoğunlaştılar.

Fakat 1985 yılında LIVE AID projesi gündeme geldiğinde grup verdiği arayı kısa tutmak durumunda kaldı, çok da iyi oldu. Konserde Hammer To Fall, Crazy Little Thing Called Love, We Will Rock You, ve We Are The Champions’ı seslendirdiler.Bu konsere 30'a yakın sanatçı ve grup katıldı(LED ZEPPELİN,ROLLING STONE...).Fakat tek bir gerçek vardı hepsinin içinde en iyisi Queen'di.Özellikle Freddie Mercury nin ağızları açık bırakacak şekilde dominant sahne şovu ve karizması ROCK TARİHİNİN EN İYİ PERFORMANSI olarak kabul edilir.Seyirciler kadar ordaki tüm yıldızlar Freddie Mercury ve Queen i büyük bir haytranlıkla izlemişlerdir.Zaten Bob Geldof çıkmadan önce Queen'i seyirciye şöyle tanıtmıştır:TARTIŞMASIZ GÜNÜN EN İYİSİ.Konser sonunda dergilerde şu ifade dikkat çeker:QUEEN ŞOVU ÇALDI.Konser sonunda da EN İYİ GRUP QUEEN ve EN İYİ SOLİST FREDDIE MERCURY otoriteler tarafından seçilerek gücünü ve kalitesini herkesin önünde ispatlamıştır.Freddie Mercury bu konserden sonra ''DAHA GÜÇLÜ GELECEĞİZ'' demiştir.Bir sonraki albümde yer alacak One Vision’ı konserde söylediler ve sonucunda basın tarafından Live Aid’i reklam aracı olarak kullanmakla suçlandılar. Aynı yıl Rock In Rio’daydılar ve bir gecede 250.000 insana söylediler şarkılarını. Bu arada Freddie Mercury’nin solo albümü Mr Bad Guy çıktı.

Tarih 2 Haziran 1986’yı gösterdiğinde grubun en oturmuş albümlerinden biri olan A KİND OF MAGIC çıktı. Albüm aynı zamanda Highlander’ın da soundtrack’i idi. A Kind Of Magic, Who Wants To Live Forever, Friends Will Be Friends, One Vision gibi şarkılar albümden kolayca sıyrılarak büyük başarı elde ettiler. Albüm 1 milyon satış rakamı yakaladı 4 platin, 2 de altın plak kazandı. Aynı yıl grup Magic Tour’a başladı ve tur kapsamında toplamda 1 milyon üzeri izleyiciye konser verdi. Bu arada, 1986 yılı grubun en son konserini verdiği yıldır (Knebworth)

1987 yılında grubun Budapeşte konseri’nin videoları çıktı. Aynı zamanda Roger Taylor The Cross isimli bir grup daha kurdu fakat grubun çalışmaları çok uzun soluklu olamadı. Made in Heaven albümündeki Heaven For Everyone da ilk bu grupla kaydedildi. Freddie Mercury, Montserrat Caballe ile düet yaptığı BARCELONA albümünü çıkardı. Aynı yıl Queen Ingiliz müziğine yaptığı katkılardan ötürü IVOR NOVELLO ödülünü kazandı.

1989 yılına gelindiğinde grup 13. stüdyo albümleri olan THE MIRACLE'ı çıkardı. The Miracle, ı Want It All, Breakthru gibi şarkılar albümde öne çıktı ve Queen’in başarısını arttırdı. Albüm İngiltere, Hollanda, İsviçre, Finlandiya, Avusturya ve Almanya’da1 NUMARA oldu. Bu arada Freddie Mercury’nin sağlığı ile ilgili spekülasyonlar da gitgide artıyordu.

QUEEN 90 LAR

1991 yılına gelindiğinde veda albümü niteliğindeki INNUENDO albümü çıktı. Albüm tamamıyla Freddie Mercury’nin sağlığında kaydedilen SON ALBÜM olma özelliğini taşıyor. Albümde çok iyi şarkılar olmasına rağmez sözleriyle öne çıkan iki şarkı THE SHOW MUST GO ON ve INNUENDO. Belki de ÖLÜMÜ BEKLEYEREK yazılmış şarkılar olduklarından hayatı çok iyi anlatabiliyorlar. Albüm 6 ülkede 1 numara oldu, toplamda 13 platin, 4 altın plak ödülü kazandı.ÇOK YÜKSEK KALİBRELİ ŞARKILARdan oluşan bu albüm her Queen fanı için olduğu gibi benim için de KUTSALdır.

Aynı yıl, 23 Kasım’da Freddie Mercury yaptığı bir basın toplantısı ile AIDS olduğunu açıkladı, ertesi gün akşam saat 7’de Londra’daki evinde AIDS’e bağlı zatürreeden öldü. Ölmeden önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “ İki haftadır basında hakkımda yazılanları izliyorum. Yapılan testler sonucunda kanımda HIV virüsü çıktığını ve AIDS hastalığına yakalandığımı belirtmek isterim. Çevremdekilerin özel yaşamlarını korumak amacıyla bu gerçeği herkesin bilmesine gerek yok diye düşünüyordum. Ama dostlarımın ve dünyanın dört bir köşesindeki sevenlerimin artık bu gerçeği öğrenmeleri gerekir. Bu korkunç hastalıkla savaşmada desteğinize ihtiyacım var.” (Freddie, hastalığa yakalandığını 1985 yılında öğrenmişti)

1992 yılında Brian May Back To The Light albümünü çıkardı. Aynı yıl 20 Nisan’da Freddie Mercury anısına, Wembley Stadyumunda AIDS hastaları yararına bir konser düzenlendi. Konsere Guns n Roses, Elton John, David Bowie, Roger Daltrey, Def Leppard, Extreme, Ian Hunter, Annie Lennox, Metallica, Robert Plant, Mick Ronson, Seal, Spinal Tap, Paul Young, Zucchero, George Michael gibi isimler katıldı.

1995 yılında Freddie Mercury’nin ölümünden sonraki ilk stüdyo albümünü çıkartan Queen bu albümle 25 hafta İngiltere listelerinde kalarak 1 numaraya yükseldi ve sadece İngiltere’de 1,5 milyonluk bir satış rakamı yakaladı. Albümdeki şarkıların bazıları önceden seslendirilip, beklemeye alınmış şarkılardı bazıları ise Freddie Mercury’nin solo çalışmalarının tekrar yorumlanması. Freddie Mercury’nin kayıtlarıni bitiremeden öldüğü şarkı, Mother Love, Brian May’in vokaliyle tamamlandı ve albüme dâhil edildi.

1998 yılında VIDEO OYUNU YAPILAN İLK GRUP ünvanını aldılar:The Eye
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !